Частина 2 про тренувальний процес жiнок пiд час циклу.
Мене звати Олександра Гришина, я тренерка з триатлону та бiгу, у першiй частинi матеріалу я розказала, що відбувається з організмом у перші два тижні жіночого циклу.
Ми закінчили на овуляції – процесі, до якого організм готується 14 днів (при моделі циклу у 26-28 днів).
Коли принц до принцеси (сперматозоїд до яйцеклітини) не доповз (не пускали або мало каші і білка їв), а ті в”ялі товариші, що дісталися – не встигли, бо принцеса померла. Починається найцікавіший, з точки зору фізіології, період – “постовуляшечний катаболізм”.
Тут фолікулостимулюючий гормон (ФСГ) вже не працює, але включається низка інших гормонів. Вони викликають руйнування того, що не знадобилось (мертвої яйцеклітини), і це призводить до менструації (очистки організму).
Отже, яйце померло. Що відчуває жінка? Я б описала це так: За що це все мені?
Багато їсти вже не хочеться, а тільки побалувати себе чимось смачненьким, подякувати за виконаний труд!
Емоційний фон на межі, хочеться згадати все і трохи всплакнуть. Гугл підкидує якусь сльозливу мелодраму, а руки тягнуться написати колишньому.
Спати хочеться трошки довше. А ще б платтячко… І туфельки… І біту… І сумочку!
Тренувальний процес у ці дні
А тепер, увага! В цей вінегрет додаємо тренувальний процес! Приходить жінка в цій фазі, а тренер не розуміє, що не так?
Тисне, а з жінки замість натхнення – зітхання. Бо тренер не знає, що все, до чого жіночий організм готувався 14 днів – виявилось нікому не потрібно! Тому хана тобі, тренер (але зовсім ненавмисно).
Марафони, триатлони, попа горіхом дозволені, але з деякими поправками і урахуванням того, що ОРГАНІЗМ ЖІНОЧИЙ. Додаємо сюди швидке сучасне життя, стрес, і щоденні обов”язки…
Дівчата та їх тренери! Якщо хочете спортивну ціль без шкоди для організму – спочатку враховуйте дане природою і узгоджуйте цей фактор із тренувальним планом.
Тому що за фазою овуляції і руйнуванням приходить та сама чистка організму (вона ж підготовка до нового циклу) – менструація. З болями, кровями ми прощаємось з мертвою принцесою (яйцеклітиною).
І тут в мене, як в тренерки, є питання до дівчат:
От місячні у вас болючі жахливо. Куди ви прете на тренування? Навіщо виходите на старт? Кому і що ви доводите?
Що станеться, якщо розказати тренеру чоловіку, що у вас менструація (о, господи, вона жінка?).
Як правило, відповідь на мої питання інша: Як я пропущу змагання?
Так не плануй змагання, в тебе ж є календар жіночий, не плануй. Але нє…
Здається, для деяких краще померти на тих самих змаганнях, ніж зізнатися, що боляче.
Дівчата, ми нікому нічого не винні в цьому житті. Таке тренування або змагання не приносять ніякої користі (навпаки, шкоду), окрім пам”яті про страждання.
Вік терпіння закінчено, я вас звільняю від цього ярма. Ми жінки, і прийшли у цей світ насолоджуватись життям. Долати себе будете в інші дні циклу.
Якщо ви вже народжували і більше не плануєте – прислухайтесь до прочитаного, прийміть себе. Бо організм (мозок) набагато розумніший за вас, він не дасть вам себе знищити і… запустить цей процес першим, щоб вас зупинити. Гормони влаштують протест у найбільш непотрібний момент.
Ви будете переїдати, гойдатися на качелях настрою, буде сонно, а на тренування організм буде хотіти тоді, коли не хочеться вам.
Якщо ви відчуваєте себе непробивною стабільно всі 21-31 день циклу, і в будь-який день готові на амбразуру – це прекрасно!
Але! Організм помовчить, а потім жахне. І краще прислухатись, щоб зрозуміти залежність між нічними дожорами і ретроградним Меркурієм.
Що ж його робити, якщо вас-таки, занесло у залiзний триатлон/марафон?
Як поводитись, якщо ваш тренер – мущщіна, а завоювати ж планету хочеться? Про це та інше у третій частині! Stay tuned.
© 2021, Олександра Гришина. При будь-якому використанні матеріалу зазначення його авторства та активне посилання на сайт Нутренд www.nutrend.com.ua (спортивне харчування в Україні) є обов’язковими.