Тренування на сонці і рак – наскільки вони пов’язані? Рекомендації спортсменам від тренерки Олександри Гришиної.
Ми – покоління 21 століття, де в моду приходить спорт. Ми стаємо бігануті і триатлонуті, що мене, як тренерку, дуже радує.
Але є нюанси. Вони знаходяться у нашій екології, завдяки якій ми задумуємось про те, яку воду п”ємо і яку їжу їмо.
Вони знаходяться у нашому оточенні – ми фільтруємо оточення і людей, щоб ціліше були нерви.
Нюанси є також в променях сонця, які з кожним днем стають все ближче до нас. Про це і поговоримо.
Давайте розберемось, що таке засмага, коли прийшла на неї мода, яке проміння сонця корисне, коли можна засмагати, коли краще не треба.
І, зрештою, що робити, якщо ви займаєтесь триатлоном/велоспортом/бігом, і бути на сонці в сезон – це ваша даність?
Моя мама померла від раку, і я маю право говорити про реальні ризики його розвитку. Я не спеціаліст-онколог, але маю багато знань і потребу ділитись ними, щоб включати голови інших. Цей текст на життєво важливу тему про захист шкіри під час тренувального процесу на відкритому сонці.
Захист шкіри під час тренувального процесу на відкритому сонці
Ми полюбляємо спорт і гордимося нашою спортивною засмагою: велошорти перекривають бігові труси, в плаванням у відкритому басейні дотошно рівняються всі надбані лінії:
– по обличчю одразу зрозуміло: ви плавець або велосипедист;
– по квадрицепсу: бігун або триатлет;
– сапортів та групу підтримки на змаганнях також можна легко чекнути;
– лопата/граблі стайл засмага від перебування на городі в селі – це теж багатьом знайомо;
Але хтось задумувався, яку шкоду сонце наносить шкірі, коли вона червоніє? І що відбувається, коли знов пече бронзовий колір?
Засмагла шкіра увійшла у моду у 1920 роках, символізуючи красу і успіх (бо не кожен міг дозволити собі чілити на пляжику). Медики того часу вважали, що ультрафіолетові промені укріплюють імунітет, і не були проти сонячних ванн.
Все змінилось на початку ХХІ століття, коли активні медичні кампанії спровокували появу більших знань у лікарів, за допомогою яких виявилося, що радіація та різні захворювання – пов”язані.
Дослідження категорично кажуть, що засмагати в умовах сонця останніх років – шкідливо. І хотілося б посперечатися, але здоров”я важливіше.
Під впливом сонячної радіації меланоцити – клітини, що відповідають за пігментацію (в нашому випадку за колір засмаги) виробляють пігмент, що захищає шкіру. Так ми засмагаємо. Але UV-проміння пошкоджують клітини шкіри та їх ДНК. Якщо простіше, то здорова клітина під впливом сонця «створює» засмагу, а пошкоджена – пухлину (рак, якщо що).
А як ви прочитали вище (і здогадувались до цього) сам по собі опік у вигляді червоної шкіри – це травма, яка не проходить безслідно.
І отримати красу через кілька днів страждань… На фіга?
Повторююсь, немає безпечного способу засмагати, окрім раннього і вечірнього часу доби, і в міру. Але золотої середини в нашому розумінні не існує.
ОСМИСЛІТЬ: Почервоніння та засмага означають, що шкіру, так чи інакше, було ушкоджено.
Чому від гарячої чашки або пательні ви смикаєте пальці, а від сонця, яке робить те ж саме зі шкірою вашого тіла, тільки в уповільненому режимі, лізете?
Хто з читачів цікавився факторами старіння шкіри хоча б раз у житті?
Так от, перший із них – це перебування на сонці. Будь-які сучасні косметичні маніпуляції не будуть ефективними, якщо не відмовитись від сонця. І цікаво, чому?
UV-випромінювання викликає дегенеративні зміни клітин шкіри, фіброзної тканини та кровоносних судин незалежно від статі і віку (тільки чоловіки захищені в деякій мірі менше, внаслідок халатного відношення до засобів захисту від сонця).
Засоби захисту від сонця для спортсменів
Якщо ви триатлет, бігун, велосипедист або займаєтесь іншими видами спорту на відкритому повітрі – захищайтесь від сонця.
Після COVID (якщо таке станеться) світ вже не буде таким, яким був. Те ж саме стосується і сонячних променів, які вже дааааавно НЕ ТІ (а нам все ще пофіг) і кожного дня трансформуються у все більш непереносиме шкірою явище.
І ЯК З ЦИМ ЖИТЬ?
Давайте діяти до того моменту, як півень клюнув в одне місце. Я не розвиваю паніку, але півень на сторожі.
Да, всім лінь намазюкати або розпилити захисний засіб на своє тіло перед тренуванням/виходом на сонце, і намазатись після. Але ж ніхто окрім вас не піклуватиметься за вас краще вас самих. Візьміть вже відповідальність за себе у свої руки і живіть щасливо. Це не важко, витратити кілька сот гривень зараз, і запобігти невиправним процесам в організмі у майбутньому:
– використовуйте сонцезахисний крем SPF 50+ (і на обличчя особливо), знайдіть саме ваш, з яким буде комфортно!
– використовуйте UV-захисне спортивне екіпірування, його вже створено дофігіща, don’t hesitate;
– носіть сонцезахисні окуляри (з норм лінзами, а не по 50 грн) не тільки під час тренувань;
– закінчуйте фізичні активності на сонці до 10 ранку (з травня і до вересня) або починайте після 17.00 вечора;
P.S. а до дівчат окреме прохання, як від дівчинки: якщо вирішили отримати зовсім рівненьку засмагу навіть на допустимому сонці – прячте циці. І це не жарт.
У наступному матеріалі познайомлю вас із топчиком своїх засобів захисту від сонця (знайшла їх минулого року і ні разу не страждала від опіків, що все одно періодично виникали від використання різних інших засобів).
Season is soon!
Готуйте санчата літом, а віз – взимку! Обіймаю всіх, хто думає! До нових зустрічей!
© 2021, Олександра Гришина. При будь-якому використанні матеріалу зазначення його авторства та активне посилання на сайт Нутренд www.nutrend.com.ua (спортивне харчування в Україні) є обов”язковими.