2022 рік диктує правила, до яких ніхто із нас не був готовий. Бо як би ти не готувався, війна – це досвід, до якого неможливо підготуватись.
Рекомендації спортсменам від тренерки Олександри Гришиної
Неможливо проживати за якимись робочими схемами або етапами, і при цьому катастрофічно не стресувати, як на фронті, так і в тилу. Вже 9-й місяць ми, в протиріч усьому і усім, стоїмо. Ми донатимо, підтримуємо економіку та один одного, виживаємо. І не перестанемо це робити до перемоги. Але є кілька але. Ми знаходимось в цих захмарних стресових та дискомфортних умовах уже довгий час, і подібні стани мають свої наслідки.
Можливо, ви чуєте про турботу про себе щодня. Можливо навіть обізнаєте необхідність цього заходу для себе, але “руки не доходять”, не на часі, після перемоги. У розмові із моїм хорошим другом, а по сумісництву тренером з бойових мистецтв (у житті до, бо зараз він на фронті) я задала питання де ми зараз знаходимось, на якому етапі? І отримала відповідь: приблизно на 6 раунді… На екваторі подій. То ж, враховуючи важкість перших 6 “раундів”, турботу про себе та своє здоров”я відкладати не можна. І я розкажу про це з позиції тренерки та спортсменки.
У часи до повномасштабного вторгнення, листопад вважався для мене періодом міжсезоння.
Фізична готовність (вона ж форма) – це поєднання фізичної форми та енергії, що її стимулює. У стартовому сезоні форма досягає піку, відповідно до тренувальних/змагальних навантажень та енергії, доступної для її підтримки. Пікова форма потребує величезної кількості енергії та зосередженості, і є обмеженою за своєю природою. Коли енергія стає критично низькою, спортсмени вразливі до хвороб і травм, які можуть позбавити контролю над сезоном, і призвести до катастрофічного падіння форми.
Щоби цього не сталося прямо в стартовому сезоні через подібне виснаження, в планування спортивного року необхідно включати спеціально призначений для цього період відпочинку та відновлення – міжсезоння.
До чого тут мова про відпочинок в воєнні часи, спитаєте ви? Яке відновлення, коли відбувається що відбувається?
Ви вже не з чужих слів знаєте, що українці – це залізна нація, яка усе здолає. Ми сильні, та дуже швидко адаптуємось. Але враховуючи те, що ми десь на половині шляху – відпочинок необхідний. Щоби мати можливість якісно продовжити протистояння і підтримувати фронт.
Якщо ми не будемо відпочивати, в нас не буде нормального режиму дня та відпочинку, якщо ми не будемо мати рекреацію після роботи, якщо в нас не буде відпусток – ми не зможемо бути ефективними. Якщо ми перестанемо бути ефективними, то ми не зможемо якісно допомагати ЗСУ і один одному боротися проти окупанта. То ж, надягаємо кисневу маску спочатку на себе. Якщо немає сил, просимо про допомогу тих, хто вже надягнув.
Як може виглядати міжсезоння 2022 – у сезоні, якого не було?
Комусь вдалося відновити тренувальний процес майже одразу після початку повномасштабного. В когось щоденні муки із фізичною активністю тривають до сьогоднішнього дня, а хтось і взагалі кинув тренування, бо не має сил і не бачить сенсу. Хтось у житті до міг щоденно бігати/плавати/катати 1.5+ години на день, а зараз ледве відриває себе від ліжка. Але якщо подивитись з іншої сторони, то краще біг по 6.30-7.30 хв/км по півгодини два рази на тиждень. Не так як хотілося би, але це краще ніж нічого. Просто задумайтесь.
Часи, коли батарейки знову будуть повні – попереду, ми обов”язково згадаємо як це. А поки що усі апатичні стани, із силами на нулі – нажаль, нормальні. Також нормально, що в когось пре енергія, і вони лупашать. Ви – не хтось. Ви – це ви. І зараз якраз саме той час, коли треба кинути і забути на все життя вперед про порівняння. Ми різні, і немає сенсу вимагати від себе щось, коли немає сил. Воєнний стан – це не той випадок. Кожному, поза залежністю від активності, необхідне міжсезоння. Перевірити здоров”я, проявити турботу про себе (бо за вас це ніхто не робитиме) і продовжити якісний опір.
Як би ваш стан не здавався вам неефективним – до цього дня ви стоїте, а це багато чого варто. Час допомогти організму і продовжити. І подібні дії – максимально на часі. Ви – ланка одного потужного ланцюга, яка має тримати. Міжсезоння – це не про здатися. Це зайнятися справами, які необхідні в цей момент для майбутнього. Якого ми усі дуже хочемо.
У наступній статті я розкажу:
- за яким графіком я тренувалась у цьому сезоні, і наскільки в мене виходило;
- розкажу про своє міжсезоння цього року;
А також надам свої рекомендації по ряду питань зі студії:
1. Якщо міжсезоння триватиме рік та більше, як побудувати тренувальний процес, без стартів?
2. Як виконувати тренувальний план в теперішніх умовах. (недосип, недовідновлення, стрес тощо).
3. Режим сну. Яким він може бути, якщо я старанно реагую на тривоги (як мінімум виходжу в коридор).
4. Яким може бути відновлення (можливі варіанти) коли після роботи, я їду в волонтерський хаб, та ще намагаюсь тренуватись.
5. Як підтримати себе в цей час фармакологічно (вітаміни, БАДи, комплекси тощо).
© 2022, Олександра Гришина. При будь-якому використанні матеріалу зазначення його авторства та активне посилання на сайт Нутренд www.nutrend.com.ua (спортивне харчування в Україні) є обов’язковими.